Zatkany nos i obrzęk naczynioruchowy

Wiele osób uskarża się na zatkany nos. Gdy z czasem to nie przechodzi i wszystkie próby jego odblokowania kończą się fiaskiem być może jest to obrzęk naczynioruchowy.

Charakteryzuje się on tym, że pacjent ma przytkany bądź całkowicie zatkany nos. Objawy mogą utrzymywać się latami (nie należy mylić OBN z katarem). Jest to nieprawidłowa praca śluzówki nosa i przysparza bardzo dużo dyskomfortu. Problem obrzęku naczynioruchowego jest ciężki gdyż choroba ta do końca nie została zbadana i jej leczenie jest trudne.

Przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to jednak nadmierne spożywanie leków do nosa z Xylometazoliną (np. Acatar). Nie można przyjmować tych środków dłużej niż 7 dni. Jednak wiele osób stosuje je dłużej i „uzależnia się” od nich, gdyż po dłuższym okresie stosowania nie można normalnie bez nich oddychać.

Leczenie obrzęku naczynioruchowego jest ciężkie. Wstępnie należy podjąć leczenie farmakologiczne które polega na podawaniu glikokortykosterodiów (np. Buderhin czy Rhinocort). Gdy kilkutygodniowe leczenie nie pomaga lekarz może zalecić podawanie sterydów w zastrzykach. Chwilową poprawę chory może uzyskać stosując leki na bazie pseudoefedryny (np. Sudafed). Jednak jest to substancja niebezpieczna i powinno się ją spożywać jedynie w sytuacjach zaostrzenia się objawów chorobowych.

W przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie pomaga należy udać się na zabieg – konchoplastykę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*