Zapalenie pęcherza a ciąża

Infekcja dróg moczowych to obok grzybicy pochwy bardzo częsta dolegliwość pojawiająca się u kobiet w ciąży. Dodatkowo bardzo często infekcja łączy się z zakażeniem nerek. Winny za to jest wysoki poziom progesteronu, który rozluźnia mięśnie moczowodów, przez co mocz zawraca do nerek. W odróżnieniu  od normalnego zapalenia, infekcja pęcherza w ciąży, nawet gdy przebiega bezobjawowo wymaga leczenia!

Czy zapalenie pęcherza w ciąży jest niebezpieczne?

Stan zapalny pęcherza w ciąży zawsze wymaga fachowego leczenia i nie wolno go bagatelizować. Nawet, gdy kobieta nie odczuwa większości uciążliwych dolegliwości i tak powinna przyjmować odpowiednie antybiotyki. Co więcej, w czasie ciąży istnieje wysokie ryzyko przeniesienia zapalenia na nerki, które z kolei mogą już wywołać przedwczesny poród .

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

Jeżeli lekarz zdecyduje o konieczności rozpoczęcia leczenia farmakologicznego to w takiej sytuacji istnieją leki bezpieczne również dla kobiet w ciąży. Należą do nich cefaleksyna oraz nitrofurantoina. Specjaliście zawsze zalecają łączenie leków z domowymi sposobami na pęcherz moczowy, takimi jak: picie dużych ilości wody, unikanie syntetycznej i obcisłej bielizny.

^

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*