Walka ze suchą skórą zimą nie musi być taka trudna!

Walka ze suchą skórą zimą nie musi być taka trudna! Tag: dbanie o skórę w zimie    kosmetyki nawilżające    pielęgnacja skóry w zimie    sposoby na nawilżenie skóry

Zimowe dni nie sprzyjają utrzymaniu właściwego nawilżenia zarówno skóry twarzy, jak i całego ciała. Mróz i wiatr to główne szkodliwe czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do utraty przez nią wilgoci, a w konsekwencji prowadząc do ekstremalnego wysuszenia. Powoduje to nieprzyjemne swędzenie oraz bolesne i nieestetycznie wyglądające pęknięcia zniszczonego naskórka. Najbardziej narażonymi partiami ciała są przede wszystkim twarz wystawiona na zgubne działanie nieprzyjaznego otoczenia oraz dłonie, które staramy się częściej myć, aby zdezynfekować je i uchronić się przed zachorowaniem na przeziębienie bądź grypę. Ponadto przyczyną nadmiernego odwodnienia skóry jest przebywanie w intensywnie nagrzanych pomieszczeniach, do których przychodzimy bezpośrednio po wyjściu na zewnątrz. Identycznie jest w przypadku nadużywania mocnej kawy oraz napojów alkoholowych, które nie nawadniają organizmu , a wręcz przeciwnie – mają wpływ na wypłukiwanie wody z niego.

Nawadniająca dieta

Jak zatem można szczególnie zatroszczyć się o skórę w zimie, aby zatrzymała swoje naturalne właściwości nawilżające, które nie dopuszczą do jej zbyt dużego odwodnienia? Po pierwsze, warto dbać o wypijanie przynajmniej 2 litrów czystej wody mineralnej niegazowanej, nie włączając w to wypitych filiżanek mocnej herbaty czy kawy, które – jak to zostało już wcześniej zaznaczone – sprzyjają utracie wilgotności przez ciało. Trudno Tobie zrezygnować z ulubionego espresso lub drinków alkoholowych podczas imprezy? Ich negatywne skutki złagodzi pewien trik, polegający na tym, iż dla każdej filiżanki kawy konieczne jest uzupełnienie niedoborów wody za pomocą wypicia przynajmniej jednej szklanki niegazowanego mineralnego napoju. Kolejną kwestią jest odpowiednia nawilżenia pomieszczeń wewnątrz domu, w których przebywamy najczęściej. W Polsce zima to okres grzewczy, dlatego pokoje tracą niezbędną wilgotność, sprzyjając nie tylko przesuszeniu i podrażnieniom skóry, ale również niekorzystnie wpływa na górne drogi oddechowe, m.in. wysuszając śluzówkę nosa, przez co utrudnia swobodne oddychanie podczas kataru. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalistyczny nawilżacz powietrza, który napełnia się wodą destylowaną bądź pochodzącą z kranu. Chociaż rekomendowana jest pierwsza z nich, gdyż posiada specyficzne właściwości i daje lepsze efekty.

Niezbędne zasady pielęgnacyjne na zimę

Przedstawione wyżej dwie rady dotyczą nawilżania skóry od wewnątrz i na zewnątrz. Warto również wspomnieć, iż nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja ciała w okresie zimowym. Nie zawsze można sobie pozwolić na stosowanie identycznych kremów i balsamów, które używane były w cieplejsze dni. W zimie swoją funkcję najlepiej spełniają kosmetyki o przeznaczeniu głównie nawilżającym i nawadniającym. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na ich skład, w którym nie może zabraknąć takich składników jak olejek jojoba, olejki eteryczny oraz masło kakaowe, będące podstawową formułą kosmetyków z serii Palmers Cocoa Butter. Ponadto na rynku kosmetycznym istnieją kremy zawierające tzw. ceramidy, czyli specjalne cząsteczki tłuszczu, które odpowiadają za szczególne nawilżenie oraz ochronę wysuszonej skóry, jak np. krem ochronny z lipidami Iwostin Sensitia bądź krem nawilżająco-naprawczy z ceramidami z serii Ziaja. Również warto mieć na względzie fakt, iż balsamy do ciała stosowane w okresie zimowym powinny mieć „grubszą” konsystencję, która jest oznaką mniejszej zawartości wody w kosmetyku, dzięki czemu utrata jej będzie utrudniona, co zagwarantuje świetnie nawilżoną skórę przez dłuższy czas. Co więcej, istnieją specjalne linie kosmetyków przeznaczonych głównie do pielęgnacji wrażliwej i bardzo wysuszonej skóry twarzy i całego ciała typu Physiogel i Dermedic Hydrain 3.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*