Typowe problemy kobiet w ciąży

Typowe problemy kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan, w trakcie którego w organizmie kobiety rozwija się dziecko. W związku z tym organizm przechodzi szereg zmian, które później umożliwiają przyjście dziecku na świat. Niektóre kobiety w tym wyjątkowym okresie czują się bardzo dobrze. Jednak wiele z nich przez cały okres trwania ciąży ma do czynienia z licznymi dolegliwościami. Czy powinny one budzić w nas niepokój?

Jak przebiega ciąża?

Pierwszy trymestr ciąży trwa od zapłodnienia około 13 tygodni. W tym czasie zarodek wszczepia się w powierzchnię macicy i rozpoczyna intensywne podziały komórkowe. To właśnie dlatego podwyższony poziom hormonów towarzyszy ciąży przez cały ten czas – umożliwia to produkcję większej ilości krwi, która będzie wspierać ciążę. Pierwszy trymestr to czas, kiedy u płodu formują się wszystkie główne narządy. W związku z tym, już w 2 trymestrze ciąży mamy do czynienia z maleńką istotą ludzką, rozwijającą się w łonie kobiety. Z tygodnia na tydzień dziecko intensywnie rośnie. To czas, kiedy ryzyko poronienia jest już bardzo niewielkie. Mijają również dolegliwości, takie jak mdłości. W ostatnim trymestrze ciąży dziecko znacznie się powiększa. Zmniejsza się jego ruchliwość. Jest to związane z wypełnieniem przez nie prawie całej przestrzeni dostępnej w łonie matki.

Powszechne dolegliwości towarzyszące ciąży

Intensywne zmiany zachodzące w organizmie początkowo mogą powodować nudności oraz silne zmęczenie. Według badań naukowych około 70% kobiet ciężarnych odczuwa mdłości w pierwszym trymestrze ciąży. Chociaż powszechnie nazywa się je „porannymi nudnościami” to jednak nie ograniczają się one do konkretnej chwili w ciągu dnia. Ma to związek nie tylko z nowym stanem kobiety, ale również z wydzielaniem się do krwi progesteronu, który wspiera ciążę, ale spowalnia system trawienny, co przyczynia się do nudności. Niestety na te dolegliwości nie ma lekarstwa i każda z kobiet sama musi sobie z nimi poradzić. Z reguły ustępują one po upływie 1 trymestru ciąży. Warto w tym okresie spożywać małe posiłki, które nie zawierają ostrych przypraw i nie są tłuste.

Zmęczenie – kilkumiesięczne wspieranie ciąży przez organizm często okazuje się męczące. Każdego dnia będziesz zużywać znacznie więcej energii, gdyż Twoje ciało będzie się zmieniać – macica zacznie się intensywnie rozwijać, piersi będą się powiększać, zwiększy się ilość produkowanych przez organizm komórek krwi i ogólna objętość krwi. Te wszystkie czynniki znacząco wyczerpują rezerwy energii kobiety w ciąży – dlatego często czują się one ospałe.

Bóle głowy – głównym winowajcą tego rodzaju dolegliwości są zmiany hormonalne w organizmie kobiety ciężarnej. Poza tym często jest to wynik zmęczenia, napięcia, zwiększenia uczucia głodu, stresu fizycznego lub przegrzania organizmu ciężarnej.

Warto wiedzieć, że w czasie ciąży kobieta może doświadczyć codziennych bólów głowy. Nie jest to jednak nic co mogłoby budzić jakikolwiek niepokój. Niestety kobieta ciężarna nie może przyjmować typowych leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, ale lekarze dopuszczają możliwość przyjmowania przez nie paracetamolu. Jednak wcześniej bezwzględnie trzeba skontaktować się z lekarzem. Ponadto ważne jest również to, aby ciężarne każdego dnia miały wystarczająco dużo odpoczynku. Jeżeli bóle głowy jest dla ciebie bardzo uciążliwy, postaraj się wyciszyć. Połóż się na kilka minut w ciemnym i cichym pomieszczeniu. W ten sposób wypoczywaj przez około 15-20 minut. Wskazany jest również zimny kompres w okolicy karku.

Bóle głowy spowodowane stresem można skutecznie zlikwidować uczęszczając regularnie na wyciszające zajęcia takie jak joga oraz medytacja. W trakcie tego rodzaju zajęć kobieta ciężarna relaksuje się i zapomina o dolegliwościach bólowych.

Uwaga: jeżeli twoje bóle głowy utrzymują się przez ponad cztery godziny lub masz inne objawy takie jak gorączka, zaburzenia widzenia, nagłe dramatyczne zwiększenie masy ciała lub obrzęk na twarzy czy rękach – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Krwawienie – plamienie lub delikatne krwawienie są częstym zjawiskiem w 1 trymestrze ciąży. Pierwsza z wymienionych dolegliwości nie musi świadczyć o czymś niepokojącym. Plamienie raczej jest normalne i często występuje w czasie implantacji zygoty. jednak w przypadku krwawienia trzeba bardzo uważać. Może to być sygnał ostrzegawczy przed poronieniem. Dlatego warto problem ten skonsultować z lekarzem.

Niebezpieczne problemy w czasie ciąży

Ciąża pozamaciczna – występuje wówczas, gdy zapłodnione jajo osiada gdzieś poza macicą, a najczęściej gdzieś w jajowodach. Embrion nie może przeżyć poza macicą i niestety nie można go przeszczepić w odpowiednie miejsce. Jeżeli ciąża pozamaciczna nie zostanie zakończona w odpowiednim momencie, jajowód kobiety może pęknąć co grozi bezpłodnością na całe życie, a nawet śmiercią

Poronienie – w ten sposób nazywamy nagłą utratę ciąży przed 20 tygodniem. Ogólnie większość poronień występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Według lekarzy najczęściej jest to związane z nieprawidłowym rozwojem płodu, który w konsekwencji zostaje usunięty przez organizm.
Typowym objawem poronienia są skurcze z towarzyszącym krwawieniem z pochwy, a także wydzielaniem się płynu lub tkanek z tych okolic. W takiej sytuacji koniecznie udaj się do lekarza.
Oczywiście sporadyczne „plamienie” często się zdarza w czasie ciąży i nie zawsze świadczy to o poronieniu.

Kobietom w ciąży towarzyszą rozmaite dolegliwości.  Warto wiedzieć, które z nich są typowe i nie powinny być powodem do niepokoju, a także warto odróżniać te niepokojące, które w konsekwencji mogą doprowadzić do jakichś problemów. Dlatego uważnie obserwuj siebie i wsłuchuj się w swój organizm, a w razie wątpliwości koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*