Tarczyca – niedoczynność czy nadczynność

Tarczyca – niedoczynność czy nadczynność Tag: leczenie nadczynności tarczycy    leczenie niedoczynności tarczycy    objawy nadczynności tarczycy    objawy niedoczynności tarczycy

Aby ludzkie ciało funkcjonowało poprawnie, należy dbać o każdy narząd. Nie inaczej jest także w przypadku tarczycy. To gruczoł zlokalizowany w szyi, który pełni bardzo ważną funkcję dla organizmu człowieka. Jest głównie odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę hormonalną. Ta właściwość tarczycy pozwala na kontrolę metabolizmu oraz właściwe funkcjonowanie narządów i tkanek w ludzkim ciele. Oprócz tego sprawuje ona nadzór nad rozwojem mózgu u dzieci. Tarczyca wydziela głównie dwa hormony: tyroksynę, czyli T4 oraz trójjodotyroninę, czyli T3, które różnią się pod względem oddziaływania i zawartości jodu.
Jeśli chodzi o zaburzenia, jakie dotykają omawiany narząd to są to między innymi: niedoczynność, nadczynność, wole obojętne, stan nowotworowy oraz choroba Hashimoto. Sprawa jest o tyle poważna, iż w Polsce lekarze określają, że około 20 – 30% ludzi cierpi z powodu chorób tarczycy. Ponad milion Polaków ma zdiagnozowane problemy z tym narządem. A ile jest osób, które mają objawy a nie wiedzą o tym, że są chore? Tego nikt nie wie. Wiadomo jednak, że choroby tarczycy pięć razy częściej dotykają kobiety niż mężczyzn, oraz najczęściej można spotkać się z jej niedoczynnością i nadczynnością.
Wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z tarczycą są o tyle trudne do zdiagnozowania, że ich oznaki są całkiem niewinne i mogą być mylone ze zwykłym procesem starzenia się organizmu. Do objawów najczęściej występujących przy niedoczynność można zaliczyć nasilone zmęczenie, depresję czy osłabienie sprawności umysłowej. W przypadku nadczynności można się spodziewać nadmiernej potliwości, nerwowości oraz problemów z sercem, co przypomina oznaki menopauzy u kobiet. Ryzyko zachorowania na niedoczynność rośnie wraz z wiekiem, ponieważ przysadka mózgowa wydzielająca hormon TSH, pobudzający tarczycę do działania, słabiej funkcjonuje. Nie łatwo więc ustrzec się przed takimi problemami hormonalnymi. Warto jednak zapoznać się z objawami i leczeniem najczęściej występujących odmian schorzeń tarczycy, czyli niedoczynności i nadczynności.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność głównie wiąże się z niedoborem hormonów tarczycy. Jednakże istnieje również wiele innych powodów tej dolegliwości. Jednym z nich jest choroba samej tarczycy (pierwotna niedoczynność tarczycy). Możliwe jest również uszkodzenie przysadki mózgowej (wtórna niedoczynność tarczycy), która jak już wiadomo, wpływa na organ wydzielający hormony T4 i T3. Powodem tego schorzenia może być po prostu brak tarczycy, spowodowany uwarunkowaniem genetycznym lub przebytą operacją wycięcia tego narządu. Poza tym warto sprawdzić swój jadłospis, ponieważ niedoczynność może powodować także mała lub nadmierna ilość jodu w posiłkach. Jego nadwyżka blokuje działanie tarczycy. Poza jodem istnieją też produkty zawierające substancje wolotwórcze, które z czasem mogą doprowadzić do zmniejszenia wydzielania hormonów. Do takich produktów należą: kalafior, czerwona kapusta, brukselka, czy kalarepa, dlatego należy spożywać je w kontrolowanych ilościach. Niedoczynność może się pojawić również przy przyjmowaniu substancji zawierającej jod, czyli radiojodu, stosowanej  przy nadczynności, która to posiada właściwości hamujące funkcjonowanie tarczycy. W ten sposób można niestety popaść z jednej skrajności w drugą. Innym powodem niedoczynności są zabiegi radioterapii, wykorzystywane podczas leczenia chorób nowotworowych np. raka piersi i chłoniaków.

Objawy i leczenie niedoczynności tarczycy

Jak już wiadomo, objawy schorzeń dotyczących tarczycy nie łatwo jest na pierwszy rzut oka prawidłowo zdiagnozować. Warto jednak wiedzieć, że przy niedoczynności tarczycy możemy mieć do czynienia  z częstym zmęczeniem, tendencją do tycia, stanami depresyjnymi, osłabieniem pamięci oraz procesów myślowych. Oprócz tego często występuje suchość skóry, wzmożona senność i kłopoty z koncentracją. Do objawów można też zaliczyć zaparcia, niskie ciśnienie oraz nieregularne miesiączkowanie. Nie tylko jednak zmęczenie i niewyspanie może być najbardziej zauważalnym objawem, ponieważ niedoczynności często towarzyszy również powiększenie obwodu szyi.
Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu pacjentowi preparatu l-tyroksyny, regulującego procesy hormonalne. Zwalczanie niedoczynności u niektórych ludzi może trwać nawet całe życie. Osoby młode często otrzymują dawkę uderzeniową, u starszych jednak kuracja przebiega w sposób bardziej delikatny. Należy pamiętać, że podczas leczenia trzeba unikać diet wegetariańskich, ponieważ jej stosowanie utrudnia wchłanianie substancji leczącej. Poleca się spożywanie chudego białka, które wspomaga przemianę materii oraz dodaje wigoru, którego często brakuje przy niedoczynności tarczycy. Energii może również dodać codzienna dawka wysiłku fizycznego przeznaczona na różnego rodzaju ćwiczenia.

Nadczynność tarczycy

Powodem występowania nadczynności jest analogicznie do niedoczynności, rozregulowane wytwarzanie hormonów przez tarczycę. W tym wypadku produkuje ich ona za dużo, co źle wpływa na inne narządy oraz zbytnio przyśpiesza metabolizm. Zaburzenia funkcjonowania przysadki mózgowej i podwzgórza także mogą być powodem nadczynności tarczycy. Schorzenie to również może mieć swoją przyczynę w genetycznych uwarunkowaniach organizmu.

Objawy  i leczenie nadczynności tarczycy

Oznak nadczynności tarczycy jest bardzo wiele. Należą do nich:  zła dieta, problemy z oczami (wytrzeszcz, problemy z widzeniem lub nadmierna suchość), duszności, nerwowość, bezsenność, biegunki, szybka utrata wagi, częste uczucie gorąca czy nadmierna potliwość. Do tego dochodzi znaczne osłabienie organizmu i duże zmęczenie przy aktywności fizycznej. Charakterystyczne jest też pobudzenie ruchowe, wilgotność i zaczerwienienie skóry, wypadanie oraz łamliwość włosów i paznokci.
Leczenie nadczynności może polegać na podawaniu leków, które hamują wydzielanie hormonów tarczycy takich jak metizol czy thyrozol. Oprócz tego możliwa jest operacja mająca na celu wycięcie części tego narządu, aby zmniejszyć jego oddziaływanie. Stosuje się też jednorazową dawkę radiojodu, który także swoim działaniem ogranicza produkowanie hormonów T4 i T3 oraz zmniejsza objętość tarczycy. Ważne jest również, aby w swojej diecie unikać produktów zawierających dużo jodu, takich jak ryby, owoce morza oraz wątróbka, a wybierać obfite w antyoksydanty owoce i warzywa. Badania potwierdziły również to, iż osoby niepalące rzadziej chorują na nadczynność tarczycy, niż palacze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*