Tajski masaż

Tajski masaż Tag: masaż tajski    na bóle kręgosłupa    na poprawę samopoczucia    na stres

Masaż tajski to rodzaj tzw. głębokiego masażu, czyli terapii skupiającej się na przywracaniu prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Stanowi on połączenie akupresury, pasywnej jogi, rozciągania i refleksologii (metoda terapii holistycznej. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach, zwanych refleksami). W Tajlandii znany jest pod nazwą “nuat phaen boran”, co dosłownie tłumaczy się jako starożytny klasyczny masaż.

Jak powstał masaż tajski?

Za twórcę masażu tajskiego jest uznawany Shivago Komarpaj, który wedle legendy był osobistym lekarzem samego Buddy. Masaż tajski ulegał wpływom innych kultur na przestrzeni wieków: chińskiej, indyjskiej oraz innych południowoazjatyckich kultur. We współczesnych czasach wykształciły się dwie podstawowe odmiany masażu tajskiego, i reprezentowane są przez szkołę północną i południową. Na północy głównym ośrodkiem jest Stary Szpital Medyczny w prowincji Chiang Mai, natomiast na południu Wat Pho w Bangkoku. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma stylami polega na tym, jak każda technika pracuje z liniami energetycznymi ciała. Północny styl określany jest Yang – bardziej dynamiczny, południowy określa się mianem Yin, jest to metoda bardziej relaksacyjna, delikatna. Masaż tajski niedawno zawitał do Europy i cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje właściwości.

Na czym on polega?

Klasyczny masaż tajski jest wykonywany na osobie będącej w luźnym ubraniu. Masaż odbywa się na macie ułożonej na podłodze. Masażysta uciska określone punkty na ciele używając swoich dłoni, nadgarstków, łokci, przedramion, kolan oraz stóp. Większość masażu powinna przebiegać wzdłuż linii, gdzie przebiegają kanały energetyczne SEN. Osoba masowana przyjmuje wiele pozycji, które wywodzą się z pięciu podstawowych postaw jogi pasywnej: leżenia przodem, tyłem, bokiem oraz postawy siedzącej i odwróconej. Jedna kompletna sesja masażu tajskiego powinna trwać co najmniej 2 godziny.
Istnieje wiele odmian masażu tajskiego, między innymi: masaż olejkami, masaż stemplami ziołowymi, masaż pleców, ramion i głowy.

Jakie zastosowanie ma masaż tajski?

Masaż tajski powoduje rozładowane napięcia w mięśniach, stawach i ścięgnach. Układy krwionośny i limfatyczny zostają pobudzone, co przywraca równowagę w organizmie. Zlecany jest dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa i artretyzm, na bóle mięśni, nadmiar stresu i zmęczenie. Ponadto zalecany jest także osobom zdrowym – profesjonalny masaż tajski wspomaga system odpornościowy, zwiększa poziom energii, poprawia samopoczucie, uśmierza ból, uwalnia od stresu, usuwa toksyny z organizmu i pomaga walczyć z bezsennością.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*