Tabletka po – podstawowe informacje

Antykoncepcja awaryjna, znana jako tabletka po, tabletka 72 godziny po to rodzaj preparatów, które zapobiegają ciąży w momencie, gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Lekarze zalecają stosowanie tych środków, jeżeli nie zastosowano żadnej antykoncepcji w trakcie kontaktu płciowego lub wybrana metoda zawiodła (np. pękniecie prezerwatywy).  Należy jednocześnie pamiętać, że nie można nadużywać tabletek po, mogą być stosowane jedynie okazjonalne.

YouTube – kanał abcleki.pl

Jak działa tabletka po?

Pigułki po stosunku należy przyjąć do 72 godzin (Levonelle, Escapelle) lub do 120 godzin (ellaOne). Każdy z tych preparatów jest najskuteczniejszy, jeśli zostanie przyjęty w pierwszej dobie. Ich efektywność maleje stopniowo z czasem.

Dla kobiet, które nie mają dostępu do antykoncepcji awaryjnej lub po prostu ich na nią stać, zaleca się w wyjątkowych sytuacjach metodę Yuzpe (zastosowanie zwiększonej dawki tabletek antykoncepcyjnych).

Tabletka po działa podwójnie, dzięki czemu jej skuteczność sięga nawet 98%. Przede wszystkim wstrzymuje proces owulacji oraz dodatkowo zagęszcza śluz w szyjce macicy (utrudnia to ruch plemników),a  także zmienia właściwości błony śluzowej macicy (uniemożliwienie zagnieżdżenie się zarodka). Warto wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna jest sprzedawana tylko na receptę, jednak możesz się po nią udać do każdego lekarza medycyny.  Wiele kobiet decyduje się kupienie Escapelle czy Levonelle wcześniej i trzymanie tabletki po na tzw. czarną godzinę. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli para stosuje jedynie prezerwatywę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*