Sekrety babuni

Zaparcia
Wprawdzie nie są bezpośrednią przyczyną śmierci, ale pośrednio powodują wiele chorób i bezwzględnie należy z nimi walczyć. Chemiczne środki przeczyszczające, podobnie jak ulubione zioła, działają tak, że podrażniają jelita. Tego nie można robić w nieskończoność. Siemię lniane, właściwie stosowane, działa na zasadzie mechanicznej – pęcznieje w jelicie, wydziela śluz i olej. Skuteczność jest prawie 100-procentowa, ale zabiegi należy wykonywać dokładnie.

KURACJA SIEMIENIEM LNIANYM
Podajemy surowe siemię lniane: albo gryziemy i połykamy całe nasiona, albo przygotowujemy świeżo zmieloną mączkę (najlepiej w młynkomikserze).

 • 1. dzień – 3 razy dziennie 1 łyżkę
 • 2-3 dzień – 3 razy dziennie 2 łyżki
 • od 4 dnia – 2 razy dziennie 1 łyżka

Dawkę 2 razy dziennie 1 łyżkę należy utrzymać przez okres 3-6 tygodni, potem stopniowo zmniejszać. Po zakończeniu kuracji zaleca się podwyższyć zawartość błonnika w diecie (dużo warzyw lub gotowy preparat Nopalin)

HERBATA TYPU SPECIES SAINT-GERMAN
40 g liści senny, 25 g kwiatu bzu czarnego, 15 g owoców anyżku, 15 g kopru włoskiego.
Przygotowujemy napar: płaską łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzącej wody, po 15 minutach odcedzamy. (Dr. A. Vogel, Szwajcaria)

ZUPA JAKO DOSKONAŁY ŚRODEK PRZY ZAPARCIACH
Kilka łyżek świeżo przygotowanej śruty z pszenicy, 1 cebula, 2-3 ząbki czosnku. Gotujemy w 1 1 wody. Dodajemy świeżą natkę pietruszki, 1 łyżkę oliwy, ewentualnie siemię Iniane.

HERBATKA NA UKŁAD TRAWIENNY DLA KIEROWCÓW
5 części przywrotnika, 4 części hyzopu, 3 części mięty pieprzowej, 3 części szanty, 2 części tymianku, 2 części cząbru ogrodowego, 1 część świetlika. (Ksiądz H. J. Weidinger, Austria)
Można dodać kawałek skórki cytryny. Herbatę wypijamy pr7,ed albo w czasie podróży. Dłuższą kurację przeprowadzamy następująco: pijemy herbatę przez okres 3 tygodni, robimy 1 tydzień przerwy i kontynuujemy przez następne 2 tygodnie.

WINO Z BAZYLII
Macerujemy bazylię w białym winie typu riesling, w stosunku wagowym 1:6 przez 1 tydzień. Macerat mieszamy z olejem z oliwek – 300 ml wina na 20 ml oleju. Wystarczy podać raz, ewentualnie 2 razy dziennie – jest skuteczne. (Zielarz Z. Gurski, byla Jugoslawia)

Kilka przepisów na najbardziej skuteczne lewatywy:

 • Z naparem rumianku: 4 łyżki rumianku zalać 1 1 wrzątku, odstawić na 30 min i ochłodzić do temperatury ciała,
  Z liśćmi malin : 1 czubatą łyżeczkę od herbaty rozkruszonych liści malin zalać 1 1 wody i zostawić na noc, wprowadzić rano,
 • Kwaśna lewatywa: do 1,5 1 gotowanej wody dodać 1 łyżkę soku z cytryny, lub pół łyżeczki od herbaty kwasku cytrynowego, lub 1 – 2 łyżek octu jabłkowego, lub soku z żurawin wyciśniętym z 10 – 20 dokładnie wymytych jagód. Kwas niszczy bakterie gnilne, które dzielą się szczególnie aktywnie, gdy proces trawienia przebiega nieprawidłowo. Ważny jest dobór indywidualny ilości kwasnego płynu. Lepiej zaczynać od mniejszych ilości, ponieważ zdarza się, chociaż rzadko, że od jednej łyżki dodanego soku cytrynowego mogą wystąpić drgawki,
 • Lewatywa z tłuczonego siemienia lnianego: (bardzo skuteczna) do 1 1 gorącej wody dodać 1 łyżkę siemienia lnianego, doprowadzić do wrzenia, przecedzić, dodać 1 – 2 łyżek oleju, wprowadzać ciepły płyn.
 • Lewatywa solna: do 1,5 1 wody dodać 5 – 6 g soli ( 1 czubatą łyżeczkę do herbaty). Najpierw rozpuszczanry sól w 0,5 1 wody, następnie przecedzamy płyn i dodajemy 1 1 ciepłej wody. Słone lewatywy są bardzo skuteczne, ponieważ powodują zmianę przepływy płynów w organizmie z organizmu do jelita, co powoduje odrywanie przyklejonych mas kałowych od ścianek jelita. Aby sól nie drażniła skóry odbytu zaleca się posmarować ją jakimś tłuszczein,
 • Z naparem rumianku, solą i mydłem: do 1 1 naparu z rumianku (patrz wyżej) dodac 1/2 łyżeczki od herbaty soli i 1/2 łyżki mydła w płynie.
 • Z miodem: do 1/2 1 wody dodać 10 – 20 g miodu,
 • Lewatywa z soku z buraków: zajmuje szczególne miejsce w walce z zaparciami. Stymuluje ona perystaltykę i oczyszcza jelito znacznie lepiej niż inne lewatywy. 500 – 800 g umytych i obranych buraków pokroić i włożyć do niemetalowego naczynia, dodać 1 – 1,5 1 gorącej wody (nie wrzącej). Wstrząsać co 5 minut, a po 15 – 20 minutach zawinąć w koc i trzymaC dopóki nie wystygnie do 38 – 39°C. Bardzo ważne jest przestrzeganie wskazanej temperatury, ponieważ nie zaleca się wprowadzania do jelita bardziej gorącego płynu, natomiast przy tecnperaturze poniżej 37C lewatywa nie odniesie pożądanego efektu. Woda o temperaturze 38-39°C dobrze się wchłania i ma lecznicze działanie na mięśnie i śluzówkę jelita. Przeprowadzamy procedurę szybko, by płyn nie zdążył wysrygnąć. Postarajmy się utrzymać lewatywę przez 5 – 10 minut. Po wykonaniu tej lewatywy trzeba dużo pić. Wskazany stosunek ilościowy wody do buraków podany został dla człowieka o przeciętnej wadze 60 -70 kg. Gdy waga jest większa lub mniejsza, ilość buraków i wody należy zmienić, zachowując proporcje 1:2. Buraki można zetrzeć na grubej tarce, ale wówczas proporcje ilości buraków i wody zmieniamy na 1:4. Gdy stosujemy lewatywę w czasie głodówki, proporcja buraków do wody powinna wynosić 1:10, a nawet 1:20. W czasie głodówki lewatywę z buraków lepiej robić 2 razy dziennie, przy czym po raz drugi wprowadzamy tylko lekko zakolorowaną burakiem wodę. Po tej lewatywie najlepiej przez 1,5-2 godzin pozostać w domu, ponieważ jej działanie trwa około 2 godzin.

Uwaga: Nie należy wykonywać tej lewatywy w sposób wyżej podany u osób ze wstrząsem mózgu, chorobami jamy brzusznej, schorzeniami kręgosłupa, chorobami oczu, zawałem, udarem oraz innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. W tych wypadkach lewatywę z buraków też stosujemy, ale zaczynamy od ilości 200-500 ml, a już po 6-12 godzinach można wprowadzać 1-1,5 l.

 • Lewatywy z moczu: Najbardziej skuteczne i bezpieczne dla organizmu są lewatywy z własnego moczu, a jeszcze lepsze – z moczu dziecka. Należy zagotować mocz, ochłodzić do temperatury „mleka wprost od krowy” i wprowadzać zgodnie z podanym wcześniej schematem. Lewatywa z moczu oczyszcza jelito, likwiduje zaparcia i inne choroby jelit, normalizuje mikroflorę jelita i pH soku żołądkowego, odbudowuje błonę śluzową jelita i reguluje perystaltykę. Lewatywy z moczu stanowią jedyny rodzaj lewatyw, który jednocześnie leczy zaparcia,hemoroidy, prostatę, polipy, kolki i inne schorzenia .
 • Mikrolewatywy z moczu: Zasługują na szczególną uwagę, gdyż są najskuteczniejsze. Jedyna lewatywa, która jest w stanie spowodować oderwanie, bądź rozpuszczenie kamieni kałowych. Wprawdzie przygotowanie odparowanego moczu jest uciążliwe, ze względu na zapach, ale tylko w pierwszej fazie gotowania. Później zapach zanika. Mocz wygotowujemy maksymalnie do 1/4 objętości. Taka lewatywa jest bardzo skondensowana i dlatego będzie ona wysysać płyn z organizmu do jamy jelitowej przez ścianki jelita, co doprowadza do odrywania kamieni kałowych ze ścianek. Dla lewatyw z wyparowanego moczu można wykorzystać mocz dowolnej osoby. Możemy również gromadzić mocz przez kilka dni, przechowując go w chłodnym miejscu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*