Rodzaje chorób układu oddechowego

Ludzie cierpią na wiele różnorodnych dolegliwości. Dużo z nich związanych jest z układem oddechowym, ponieważ jest on bardzo narażony na różnego rodzaje choroby. Niektóre z nich zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, czyli mają coraz szerszy zasięg, styka się z nimi duża liczba osób. płuca. Może to być wywołane zwiększającą się co roku ilością trujących środków w powietrzu, pochodzących ze spalin samochodowych oraz dymów z fabryk.

Jedną z najbardziej popularnych chorób układu oddechowego jest astma. Jest to przewlekła choroba, która prowadzi do duszności oraz kaszlu. Występuje zwykle u alergików. Alergeny skutkują zwężeniem się oskrzeli, co prowadzi do duszności. Innym typem jest astma wysiłkowa, która ujawnia się podczas dużego wysiłku fizycznego. Ta choroba może zaszkodzić życiu. Nie da się jej wyleczyć, jednak ważna jest prewencja. Chorzy zawsze muszą mieć przy sobie inhalator, by móc zareagować w razie nieoczekiwanego ataku.

Oprócz astmy, bardzo szybko rozprzestrzeniającą się chorobą jest także gruźlica. Szacunkowe dane podają, że nosicielami wirusa jest nawet 30% ogólnej populacji. Jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Tak naprawdę wczesne symptomy gruźlicy nie odbiegają niczym od zwyczajnej grypy. Dopiero w późniejszym etapie choroby następuje bardzo szybkie pogorszenie stanu zdrowia. Za późno rozpoznana i nieleczona gruźlica może skończyć się śmiercią.

Oprócz przewlekłych dolegliwości istnieją także zwykle nieszkodliwe dolegliwości, spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych. Jest to zazwyczaj katar, przeziębienie, angina czy zapalenie krtani.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*