Rady dla młodych mam, czyli jak przeżyć połóg

Rady dla młodych mam, czyli jak przeżyć połóg Tag: dolegliwości poporodowe    dolegliwości połogowe    metody na obolałe krocze    połóg    sposoby na krwawienie

Poród oznacza koniec czasu ciąży i chwile, w których możesz cieszyć się z obecności swojego ukochanego maleństwa na świecie. Jednak rozpoczyna również okres połogu, którym są pierwsze sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Chociaż każda kobieta przeżywa go inaczej, to pomimo tego może to być bardzo trudny czas dla młodej mamy niezależnie od tego, czy rodziła siłami natury bądź przez zabieg cesarskiego cięcia, gdyż mogą pojawić się podobne dolegliwości. Czego można zatem się spodziewać po porodzie i jak sobie radzić z najczęstszymi problemami zdrowotnymi?

Krwawienie i anemia

Po porodzie siłami natury i cesarskim cięciu pojawia się krwawienie, które jest naturalnym symptomem obkurczania się macicy powracającej do swoich rozmiarów przed porodem. Są to tzw. odchody połogowe. Na początku jest przeważnie obfite i utrzymuje się przez 2 lub 3 dni po porodzie, po czym zmniejsza się aż w końcu całkowicie zanika zazwyczaj w przeciągu 5 bądź 6 tygodni. Aby nie poplamić sobie bielizny i pościeli, warto zaopatrzyć się w specjalne chłonne podkłady ginekologiczne np. Absorgyn lub Tena Bed Plus, chroniące przed zabrudzeniem materac, na którym się leży i śpi. Natomiast zamiast tradycyjnych podpasek lepiej używać specjalnych pieluchomajtek Super Seni Air, szczególnie podczas pierwszych dni połogu. Później można zastąpić je zwyczajnymi wkładkami. Ponadto koniecznie trzeba stosować jednorazowe higieniczne majtki poporodowe. Jeżeli jednak krwawienie coraz bardziej nasila się, to niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Co więcej, zbyt obfite krwawienie oraz znaczna utrata krwi po porodzie mogą stać się przyczyną niedoboru żelaza i wystąpienia anemii. Dlatego jeśli zauważysz u siebie ciągłe bóle głowy, bladość i zmęczenie, poproś lekarza o skierowanie na morfologię.

Krocze, które boli

To dość częsta przypadłość kobiet, które rodziły siłami natury. Poród naturalny sprzyja samoistnemu pęknięciu krocza, ale czasami położna jest zmuszona wykonać rutynowy zabieg nacięcia krocza. Wtedy ból odczuwa się zarówno podczas chodzenia, jak i siedzenia. Niestety przynosi to również największy dyskomfort podczas karmienia piersią. Można zmniejszyć dolegliwości obolałego krocza podczas siedzenia używając specjalnej poduszki poporodowej, która posiada otwór chroniący bolące miejsca. Równie ważne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym częstego podmywania się nawet po każdym skorzystaniu z toalety. Do przemywania miejsc intymnych po porodzie można używać tradycyjnego mydła Biały Jeleń lub płynu do higieny intymnej Tantum Rosa w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz odkażająco. Dodatkowo staraj się jak najdłużej leżeć bez bielizny, co umożliwi lepszy przepływ powietrza i pozwoli na szybsze zagojenie się rany krocza.

Gadżety z aptecznej półki, które mogą się Tobie przydać podczas połogu:

Wkładki laktacyjne BELLA MAMMA z przylepcem, 30 sztuk – niezależnie od tego, czy karmisz swoje maleństwo piersią, to wkładki laktacyjną pomogą uchronić Twoją bieliznę przed zabrudzeniem spowodowanym przeciekaniem nadmiaru pokarmu. Natomiast przylepiec sprawia, iż masz pewność, że wkładki laktacyjne pozostaną na swoim miejscu. Ponadto chronią brodawki sutkowe przed podrażnieniami.

HIPP Herbatka dla kobiet karmiących piersią 200 g –  pyszny napój w postaci instant, który zawiera subtelne ekstrakty z ziół takich jak koper włoski, anyż i kminek, które wspomagają naturalny proces laktacji. Wspiera tworzenie się kobiecego mleka. Idealna, gdy dopadnie Ciebie kryzys laktacyjny.

PALMERS COCOA Pielęgnacyjny krem do biustu w okresie laktacji 30 g – w okresie połogu, a szczególnie podczas karmienia piersią kobiece brodawki sutkowe są narażone na pękanie i poranienie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieumiejętne przystawianie noworodka do piersi albo brak umiejętności prawidłowego ssania, które dziecko musi dopiero się nauczyć. Podrażnienia i uszkodzenia okolic sutka świetnie wyeliminuje unikatowa formuła kremu oparta na bazie pantenolu (Prowitaminy B5) oraz czystego masła kakaowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*