Prawdziwa natura mleka

Prawdziwa natura mleka Tag: czy warto pić mleko    mleko    wartości odżywcze mleka

Ciągle jesteśmy zachęcani do picia mleka przez kampanie społeczne. Któż nie zna popularnego i dzisiaj sloganu „Pij mleko – będziesz wielki!”? Jednak czy rzeczywiście picie mleka jest tak opłacalne dla naszego organizmu?

Warto pić mleko, czyli za…

Zaleca się picie mleka ze względu na bogactwo jego wartości odżywczych, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Jakie zatem składniki są zawarte w mleku, których potrzebujemy dostarczać sobie każdego dnia? Głównym komponentem mleka występującym jedynie w nim jest cukier mleczny zwany laktozą. To podstawowy węglowodan nie tylko dla ludzi, ale również i dla wszystkich istniejących ssaków. Laktoza jest szczególnie istotna dla niemowląt i małych dzieci. Składa się z dwóch cukrów takich jak glukoza i galaktoza. Ostatni z nich to najważniejszy budulec centralnego układu nerwowego i mózgu, bez którego prawidłowy rozwój funkcji psychoruchowych byłby wręcz niemożliwy. Co więcej, laktoza wspiera lepsze wchłanianie minerałów takich jak magnez, wapń oraz fosfor. Dodatkowo w okresie antybiotykoterapii lekarze polecają wzbogacenie swojej diety o produkty mleczne, żeby osłonić florę jelitową, dzięki transformacji tegoż składnika mleka w kwas mlekowy. Innym równie ważnym elementem odżywczym jest obecność pełnowartościowych białek, przyczyniających się do wzrostu odporności. Na koniec warto również wspomnieć, iż w mleku przeważają proste tłuszcze, wśród których dominują tzw. nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym m.in. linolowy i oleinowy. Są one cennym źródłem energii dla różnych narządów organizmu ludzkiego, czyli serca, wątroby oraz nerek. Jak wynika z powyższego przeanalizowania składników odżywczych, które odnajdziemy w mleku, można powiedzieć, iż spełnia ono w pełni zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały.

…i przeciw

Niestety nie każdy z nas może korzystać z dobroczynnych właściwości mleka. Nie tylko dzieci, ale również dorośli mogą być uczuleni na niektóre składniki odżywcza mleka krowiego. Najczęściej jest to nietolerancja na białko krowie, a nierzadko również i na laktozę. Jeżeli jesteśmy uczuleni na nie, to należy całkowicie wykluczyć mleko i jego produkty ze swojej diety. Przeciw piciu mleka przemawia przede wszystkim fakt, iż mimo wszystko jest ono bardzo silnym alergenem pokarmowym. Co można zrobić w sytuacji, gdy mleko uczula, a chcielibyśmy skorzystać z jego korzyści zdrowotnych? Mleko krowie w czystej postaci warto zastąpić naturalnymi produktami wytwarzanymi z niego jak np. kefirem bądź jogurtem.

Przedstawiamy wybrane preparaty powstałe na bazie mleka i dobrodziejstw jego wartości odżywczych:

Bebiko Comfort 1 mleko dla dzieci w proszku, 350 g – idealne rozwiązanie dla Twojej pociechy, gdy nie możesz karmić piersią, a Twój maluszek cierpi na zaparcia i kolki. To dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt już od urodzenia.

Latopic 700 mg, 30 saszetek – dietetyczny preparat spożywczy, w którego składzie odnajdziemy trzy szczepy specjalnie dobranych, żywych bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Przeznaczony do stosowania w atopowym zapaleniu skóry, które charakteryzuje się zmianami skórnymi ze świądem.

Lactoral o smaku truskawkowym (bez mleka, laktozy i glutenu), 10 saszetek – innowacyjny preparat, który zawiera aż trzy szczepy wyjątkowo cennych żywych bakterii kwasu mlekowego, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. To bardzo istotny element prawidłowej mikroflory jelitowej. Rekomendowany szczególnie przy antybiotykoterapii i biegunce, stresie oraz w podróży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*