Poceniu da się zaradzić

Poceniu da się zaradzić Tag: antyperspiranty    preparat hamujący pot    preparaty przeciw potliwości

Nadmierna potliwość to przykra przypadłość, która dotyka wiele osób. Mimo iż pocenie się jest prawidłową funkcją organizmu, dla osób borykających się z tym problemem bywa niezwykle krępujące i często utrudnia im normalne funkcjonowanie. Unikają spotkań towarzyskich, zmieniają ubranie kilka razy w ciągu dnia. Pocenie się ma na celu obniżenie zbyt wysokiej temperatury ciała, np. w przypadku intensywnych ćwiczeń fizycznych, zmian klimatu czy gorączki, ale jego zadaniem jest także tworzenie warstwy ochronnej skóry, którą nazywamy płaszczem hydrolipidowym. Jednak jeśli mimo normalnej temperatury ciała pot wydalany jest z duża intensywnością, może to oznaczać chorobę, zwaną nadpotliwością (hyperhidrosis). Wyróżniamy nadpotliwość wtórną i pierwotną: ta pierwsza ma miejsce, jeśli nadmierne pocenie jest skutkiem innej choroby – zakażeń, zaburzeń neurologicznych, chorób nowotworowych itp. Natomiast jeśli przyczyna nadpotliwości jest nieznana, nazywa się ją nadpotliwością pierwotną. Ten rodzaj dolegliwości może mieć podłoże genetyczne. W obu przypadkach pot wytwarzany jest w nadmiernych ilościach w okolicach twarzy, pach, dłoni i stóp, czasem również na plecach i klatce piersiowej. Problem ten stwarza kłopoty nie tylko natury estetycznej, ale również społecznej. Przypadłość może doprowadzić nawet do całkowitej izolacji, odosobnienia a nawet depresji osoby dotkniętej tym zjawiskiem. Mężczyźni są bardziej narażeni na tą dolegliwość, ponieważ ogólnie pocą się bardziej i częściej niż kobiety. Spowodowane jest to dużą dawką testosteronu w organizmie.

Jak uniknąć nadmiernego pocenia?

Wydzielanie potu, oprócz wysiłku fizycznego, czy wysokich temperatur mogą powodować także inne czynniki. Zaliczyć do nich można chociażby stres. Kto z nas, będąc w sytuacji stresującej nie oblewał się potem? Każde zdenerwowanie wywołuje u nas taką reakcję, tyle że w przypadku mężczyzn jest ona bardziej widoczna. Pocenie może wywołać także niewłaściwa dieta, w której prym wiodą ostre i pikantne potrawy. Sprzymierzeńcem w walce z poceniem się nie jest również alkohol. Sam pot jest bezwonny, jednak nabiera charakterystycznego zapachu w zetknięciu się z obecnymi na powierzchni skóry bakteriami. Dlatego pomocna może okazać się depilacja pod pachami, którą stosują już także mężczyźni. Zapobiega to powstawaniu przykrego zapachu, gdyż bakterie nie zatrzymują się na włoskach i znacznie łatwiej je wyeliminować. Częściowo redukuje się dzięki temu także ilość wydzielanego potu.
Aby uchronić się przed nadmiernym poceniem warto wybierać lekkie, przewiewne, luźne i najlepiej bawełniane ubrania, które utrzymają odpowiednią temperaturę naszego ciała zbytnio go nie przegrzewając. Należy unikać sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i nie pozwalają skórze oddychać.
Od kilku lat w leczeniu nadpotliwości z powodzeniem stosuje się tzw. toksynę botulinową (jad kiełbasiany). Botulina powoduje porażenie zakończeń nerwowych, które dochodzą do gruczołów potowych. Sam zabieg trwa około pół godziny, a efekty widać już po kilku dniach. Utrzymują się do pół roku. Jest to jednak dość radykalny sposób na walkę z dolegliwością – dostępne na rynku produkty równie skutecznie mogą zapobiec nadmiernemu wydzielaniu potu.

Jak niwelować efekty pocenia?

Jeśli zdajemy sobie sprawę, że pocimy się często i w dużych ilościach, większy nacisk należy kłaść na higienę osobistą. Konieczne są codzienne prysznice, w miarę możliwości nawet więcej niż jeden raz dziennie. Poza tym należy zaopatrzyć się w dobry antyperspirant, który nie tylko zniweluje pocenie się, ale również wydzielać będzie przyjemny dla nosa zapach. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów tego rodzaju, jednak prym wiedzie zdecydowanie kilka marek takich jak Axe, Adidas, Str8, Nivea i Rexona. Jeśli jednak produkty drogeryjne nie radzą sobie z naszym problemem,

w aptekach dostępne są bardziej profesjonalne produkty jak:

 

Etiaxil Normal – antyperspirant do opanowania nadmiernego pocenia się pod pachami, do skóry normalnej. Preparat należy stosować kiedy typowe antyperspiranty nie są wystarczająco skuteczne.

 

Oceanic Aquaselin Roll-on– produkt spowalnia procesy wydzielania potu oraz hamuje rozwój drobnoustrojów rozkładających pot, przez co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Nie zawiera alkoholu i może być stosowany zaraz po depilacji.

Emulsja Rillo zapobiega nadmiernej potliwości w okolicach pach. Zastosowane składniki skutecznie redukują wydzielanie potu a także pozwalają ograniczyć częstotliwość stosowania preparatu do niezbędnego minimum.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*