Hemoroidy

Hemoroidy Tag: hemoroidy    leki na hemoroidy    objawy hemoroidów    zapobieganie hemoroidom

Jest wiele chorób, o których Polacy lubią rozmawiać, dyskutować i je analizować. Są również takie, do których ciężko jest się przyznać. Dolegliwości, które wciąż pozostają w sferze tabu związane są głównie z miejscami intymnymi. Kobiecie często ciężko jest się przełamać, aby pójść do ginekologa, a co dopiero, gdy chodzi o przypadłość związaną z odbytem. Także u panów ten problem jest wstydliwy, ponieważ ujawnienie go, kłóci się z siłą i dumą, jaką reprezentuje mężczyzna. W tak oto prosty sposób najczęściej występująca choroba układu wydalniczego – hemoroidy, są zazwyczaj nie leczone. A przecież każda dolegliwość, która nie zostaje w odpowiedni sposób zniwelowana, przy pomocy specjalistów, lub różnego rodzaju farmaceutyków, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia każdego człowieka. Tym bardziej, że jest to problem co trzeciej osoby po 30 roku życia a prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Co wywołuje więc hemoroidy? Jak je leczyć?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy są żylakami odbytu, inaczej zwanymi guzkami krwawniczymi, czyli splotami naczyń, znajdującymi się w odbycie, których zawartość stanowi krew. Ich funkcją jest uszczelnienie wyjścia odbytu, nad którym czuwają mięśnie zwieracze. Problem pojawia się wtedy, gdy guzki te są powiększone i wywołują nieprzyjemne objawy. Ich nienaturalna objętość i nadmiar krwi wraz z różnymi stanami zapalnymi doprowadzają do pojawienia się omawianej choroby hemoroidalnej. Jest to więc bardzo delikatna sfera, wrażliwa na różnorodne czynniki w organizmie. Istnieją różne podziały hemoroidów, dzięki którym łatwiejsza i trafniejsza staje się diagnoza lekarska. Ponadto to rozróżnienie przyczynia się do wyszukiwania skutecznych form leczenia dla każdego przypadku. Hemoroidy dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwsze z nich znajdują się poniżej linii grzbietowej. Charakteryzują się zazwyczaj mniejszym krwawieniem, lecz jednocześnie mocniej odczuwanym bólem. Hemoroidy wewnętrzne osadzone są nad linią grzbietową. W tym przypadku krwawienia są bardziej obfite.

Przyczyny

Powodów występowania hemoroidów jest bardzo wiele. Mogą być związane z trybem życia, czynnikami wewnętrznymi oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Problemy z układem wydalniczym w postaci hemoroidów może wywołać biegunka lub zaparcia. Narażeni na tą postać dolegliwości są sportowcy uprawiający na przykład biegi długodystansowe, a także kobiety w ciąży. Także siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu hemoroidów. Innymi przyczynami są schorzenia wątroby, wiek powyżej 50 lat, otyłość, a najczęściej wzmożone ciśnienie w obszarach żylnych kanału odbytu.

Objawy

Oznaki omawianej dolegliwości są specyficzne. W początkowej fazie można podczas wydalania zaobserwować jasnoczerwoną krew, obecną też w stolcu. To przejaw zazwyczaj mało niepokojący, dlatego nie podejmuje się wtedy jakiś poważniejszych metod leczenia. Jednakże w tym przypadku warto zasięgnąć pomocy specjalisty, ponieważ objaw ten może być też oznaką problemów z jelitami. Jeśli krwawienie utrzymywać się będzie przez dłuższy okres może doprowadzić do niedokrwistości. Innymi oznakami, świadczącymi o stanie chorobowym odbytu jest ból, swędzenie, pieczenie, świąd, ogólny dyskomfort czy nawet wypadanie żylaków. W zależności od objawu, mogą występować pojedynczo, lub jak to bywa najczęściej – kilka naraz. Krwawienie lub świąd, mogą się pojawić na początku stanu chorobowego i pozostać jedną oznaką hemoroidów. Częstym objawem jest też uczucie niepełnego wypróżnienia, którego przyczyną jest przekrwienie i powiększenie guzków krwawniczych.

Leczenie

Aby skutecznie pozbyć się uciążliwej dolegliwości, jaką z pewnością są hemoroidy, należy oczywiście zwrócić się o pomoc do specjalisty. Można też w początkowej fazie tej przypadłości użyć wybranych farmaceutyków dostępnych w aptece, w szczególności maści, która jest najczęściej wykorzystywana w procesie leczenia. Jeśli chodzi o formę walki z hemoroidami, to zależy ona od stadium zaawansowania choroby. Gdy przebieg jest łagodny i jest w fazie początkowej, lekarz zazwyczaj zaleca zmianę diety. Kiedy urozmaica się jadłospis w produkty bogate we włóknik oraz w dużej ilości pije wodę, niweluje się problemy z zaparciami, m.in. rozrzedzając stolec. W leczeniu hemoroidów istotną funkcję stanowią także środki, które dzięki swojemu działaniu wspomagają prawidłową pracę jelit oraz typowe leki przeciwzapalne. Najczęściej jednak stosuje się różnego rodzaju maści, czopki czy pianki. Produkty te nie są drogie, a mogą skutecznie pomóc w walce z objawami choroby hemoroidalnej. Dzięki takiej terapii lekarstwami, osoba która jest leczona, może uwolnić się od dyskomfortu odczuwanego na co dzień. Kiedy jednak wolimy naturalne sposoby walki o zdrowie, możemy wykorzystać sprawdzone i stosowane od dawna metody. Jedną z nich są tzw. nasiadówki. Polega ona na tym, aby przykucnąć na około 10 minut nad wanną, lub innym naczyniem, pełnym gorącej wody, ponieważ bardzo dobrze wpływa ona na krążenie krwi w ścianach odbytu. Nawet zwrócenie uwagi na używany papier toaletowy, może mieć duże znaczenie dla przebiegu całego leczenia. Przede wszystkim, należy unikać kolorowych i zapachowych wersji tego produktu.
W poważniejszych przypadkach, kiedy choroba hemoroidalna jest w bardziej zaawansowanym stadium, wykorzystuje się metody operacyjne. Należy do nich między innymi metoda Morgana, która polega na wycinaniu guzków krwawniczych oraz podwiązywaniu jego naczyń. Często jednak choroba nawraca po zabiegu. Inną formą operacyjną jest metoda Longo. Tutaj wycina się staplerem ( nowoczesny „zszywacz” do ran) kawałek błony śluzowej odbytnicy, na wysokości guzków krwawniczych, które podciągane są ku górze, w głąb obszaru odbytu. Obserwuje się tutaj mniej nawrotów, a dalszy powrót do zdrowia pacjenta jest o wiele krótszy niż w przypadku pierwszej przedstawianej metody.

Zapobieganie

By można było nie bać się ataku hemoroidów należy pamiętać o kilku kwestiach. Należy przede wszystkim prawidłowo się odżywiać. Zdrowiu sprzyja przyjmowanie dużej ilości płynów, a w przypadku hemoroidów także produkty bogate w błonnik np. pełnoziarniste pieczywa, owoce oraz warzywa. Negatywnie na odbyt oddziałują zaś ostre potrawy, lub czarna herbata. Cierpiący na zaparcia powinni bez wahania zrezygnować z czekolady i kakao. Ochronę przed hemoroidami zapewni nam również duża dawka ruchu, najlepiej szybkiego marszu lub biegania. Pamiętać trzeba także, że niewłaściwie dobrana bielizna też może wywołać podrażnienie okolic odbytu. Najpewniej jest wybierać tą, w której jest cały czas wygodnie. W codziennej higienie należy zwrócić uwagę na częste zmiany myjki, używanie odpowiedniego płynu do sfer intymnych, oraz dokładnemu wysuszeniu owych miejsc. Wszystko to, pozwoli nam cieszyć się ochroną zdrowia i znakomitą kondycją na każdy dzień.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*